Strona 1 z 212

  Wysłano: 2007-04-26, 09:06
hmmm pozwólcie że zafizoluję ... ale :

zenit i nadir nie są kierunkami !!
to tylko pkt. i zależą od pkt odniesienia (czytaj obserwatora) dla każdego mogą być inne
owszem nadir może być kierunkiem ale POZA ZIEMIĄ !
tzn w kosmosie , używą się go do określenia kierunku wskazującego powierzchnię ciała niebieskiego względem sztucznego satelity znajdującego się na orbicie tego ciała.
więc także pojęcie względne zależne od wielu odniesień

jeśli rozważamy kierunki świata to za chwile przestaniemy operować także N,S,E,W bo tam znajdziemy inne POWAŻNIEJSZE odniesienia niż malutka ziemia
Podforum: Różne różności · Odpowiedzi: 26 · Odwiedzin 382

· 

  Wysłano: 10 Wrzesień 2006, 12:51
Witam!
To mój pierwszy post, ale byłbym bardzo wdzięczny za pomoc z tym zadaniem. Oto treść:

Prędkość liniowa sztucznego satelity, poruszającego się po orbicie kołowej na wysokości h=5000 km nad powierzchnią planety ma wartość V=5 . jaki jest promień tej planety, jeżeli przyspieszenie swobodnego spadku ciał przy jej powierzchni ma wartość g = 20 ?

Zadanie tak na pierwszy rzut oka wydaje się całkiem do ugryzienia, gdyby nie to, że odpowiedź powinna wynieść R= , a nie mam po prostu pojęcia jak im to wyszło . Dla zainteresowanych: zadanie pochodzi z drugiej części zbioru Mendla do liceum i ma numer 1.20.

Z góry dzięki i Pozdrawiam.
Podforum: Zadania · Odpowiedzi: 2 · Odwiedzin 339

  Wysłano: 2007-04-26, 09:16
CYTAT
owszem nadir może być kierunkiem ale POZA ZIEMIĄ !
tzn w kosmosie , używą się go do określenia kierunku wskazującego powierzchnię ciała niebieskiego względem sztucznego satelity znajdującego się na orbicie tego ciała.

W istocie, z punktu widzenia satelity pojęcie Nadir staje się bardziej oczywiste niż z punktu widzenia żeglarza. Przynajmniej dotąd, dopóki statek z jakichś przyczyn nie przyjmie "kursu na Nadir" - wówczas punkty widzenia ulegają ujednoliceniu i Nadir staje się kierunkiem również i na Ziemii. To tak a'propos filozofowania...
BTW - skoro Nadir, jak twierdzisz, może być kierunkiem poza Ziemią, to czymże jest w takim razie Zenit?
Szkoda, że GPS zabił astronawigację...
Podforum: Różne różności · Odpowiedzi: 26 · Odwiedzin 382

  Wysłano: Pon 19 Wrz, 2005 13:35
poszukaj na mapie miasteczka Королов (Korolow - Korołow)
(Moskiewski rejon - Московская область)

Siergiej P. Korolow (1907[1906]-1966)
Najsławniejszy radziecki konstruktor rakiet i pionier astronautyki, znany przez długi czas tylko pod kryptonimem "Główny Konstruktor", autor sukcesu umieszczenia przez ZSRR pierwszego sztucznego satelity Ziemi - Sputnika-1 i pierwszego człowieka w kosmosie - Jurija Gagarina.

fragment biografii ze strony http://www.uranos.org.pl/biogr/korol.html

ale na rosyjskiej stronie http://www.cosmoworld.ru/...her/index.shtml poświęconej "kosmosowi" itp. nic na ten temat nie wspominają w rozdziale muzea lub wystawy
Podforum: Podróże po Rosji · Odpowiedzi: 6 · Odwiedzin 1950

  Wysłano: 2009-03-10, 19:05
Witam. Zwracam się do was z proźbą o pomoc w tych zdaniach.
Potrzebuję nauczyć się ich na jutro więc byłbym wdzięczny za udzielenie szybkich odpowiedzi.

1. Jaka siła jest siłą dośrodkową w ruchu okrężnym sztucznego satelity na orbicie wokół ziemi ?
- Ja myślę że to siłą przyciągania ale chciałbym to trochę rozwinąć.

2. Podaj Wzór, na podstawie którego można obliczyć przyspieszenie dośrodkowe Księżyca w jego ruchu na około ziemi, gdy znany jest promień orbity Księżyca i okres jego obiegu Ziemi.

3. Przeprowadź rozumowanie, na podstawie którego Newton doszedł do wniosku, że wartość siły grawitacji jest odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości między dwoma ciałami.

4. Jakie równanie opisujące Prawo powszechnego ciążenia wyraża jego zależność.

5. Napisz równanie przedstawiające zależnosć przyspieszenia ziemskiego w pobliżu powierzchni Ziemi od masy Ziemi i promienia kuli ziemskiej.

6. Wyprowadź równanie przedstawiające związek między gęstością ziemi i promieniem kuli ziemskiej. Przyjmij, że Ziemia jest jednorodną Kulą.

7. Korzystając z prawa grawitacji, wyraź sens fizyczny stałej grawitacji.

8. Dlaczego nie obserwuje się, że dwa ciała, jak na przykład dwa autobusy,przyciągają się wzajemnie siłą grawitacji ? Przecież siła wzajemnego przyciągania dotyczy absolutnie wszystkich ciał. Odpowiedź uzasadnij Liczbowo.

Czekam na rozważania jak i odpowiedzi.
Z góry Dzięki.
Podforum: Grawitacja · Odpowiedzi: 1 · Odwiedzin 205

  Wysłano: 15 Luty 2006, 22:25
Hej,
funkcje jakie spełniają dla ludzi sztuczne satelity są różnorodne.
Satelity telekomunikacyjne, służą do przesyłania danych także multimedialnych na znaczne odległości. Do nich też chyba zalicza się te odpowiedzialne za przesyłanie programów telewizyjnych. Satelity meteorologiczne są pomocne przy zbieraniu danych służących synoptykom wykreślić prognozę pogody. Jeśli już przy tym jesteśmy to dookoła Ziemi krąży wiele satelitów ziberających różnego rodzaju dane środowiskowe dotyczące powierzchni Ziemi a nawet tego co znajduje się pod nią. Zajmują się one też badaniem atmosfery.
Zapewne jest też duża liczba wojskowych satelitów szpiegowskich. Mamy też system satelitów GPS, dzięki którym mając tzw. odbiornik GPS możemy z dość dużą dokładnością wyznaczyć położenie geograficzne. Warto przy tym wspomnieć o "konkurencie" GPSa - systemie Galileo, który jest w fazie uruchamiania i z założeń ma być o wiele dokładniejszy od GPS. Jakie jeszcze mamy satelity... hmm. W sumie stacje kosmiczne są też sztucznymi satelitami Ziemi i służą przy tym głównie do badań naukowych (Alfa). Nie można zapomnieć o satelitach do badania kosmosu. Telskopy zjadujące się ponad wpływem atmosfery dostarczają o wiele dokładnieszych danych nawet niż ich większe odpowiedniki na powierzchni Ziemi. Oczywiście jako przykład Teleskop Kosmiczny Hubbla. Są też chyba satelity badające magnetosferę. Szczególnym przykładem sztucznego satelity jest też obserwatorium SOHO, które bada Słońce i to właściwie Słońca jest satelitą ponieważ jest zawieszony (chyba) w punkcie gdzie przyciąganie Słońca i Ziemi się znoszą. Po szczegóły odsyłam do literatury lub do odpowienich stron internetowych.
PS
Zachęcam do zastanowienia się na tymi satelitami...
Podforum: Dyskusje · Odpowiedzi: 2 · Odwiedzin 1960

  Wysłano: 28 Wrzesień 2008, 10:32
witam proszę o pomoc jak najszybciej zalezy mi bardzo
I Część
1) wyprowadź wzór na prace w polu grawitacyjnym(stosując odpowiednie komentarze)
2)jaka siła jest siłą dośrodkową w ruchu okrężnym sztucznego satelity na orbicie wokół ziemi?
3)wyprowadź wzór na I prędkość kosmiczną i oblicz jej wartość znając promień ziemi(stosując odpowiednie komentarze)
4)przedstaw przynajmniej 4 powody,dla których ciężar ciała w różnych miejscach na ziemi nie jest jednakowy.
II Część.
1)wyprowadź wzór na natężenie w polu grawitacyjnym(stosując odpowiednie komentarze)
2)jaka siła jest siłą odśrodkową w ruchu okrężnym sztucznego satelity na orbicie wokół ziemi?
3)wyprowadź wzór na II prędkość kosmiczną i oblicz jej wartość (stosując odpowiednie komentarze)
4)statek kosmiczny lecący z ziemi na księżyc znalazł się w punkcie,w którym oba te globy działają na niego siłami grawitacyjnymi o jednakowej wartości.gdzie znajduje się punkt?Masa ziemi jest 81 razy większa od masy księżyca.między środkami tych globów była wówczas odległość 400 000 km.

III Część
1)wyprowadź wzór na pracę w polu grawitacyjnym wyrażaną za pomocą potencjału pola(stosując odpowiednie komentarze)
2)jaka siła jest siłą dośrodkową w ruchu okrężnym sztucznego satelity na orbicie wokół ziemi?
3)wyprowadź wzór na potencjał pola grawitacyjnego (stosując odpowiednie komentarze)
4)w aphelium ziemia odległa jest od słońca o 15 mln km i ma szybkość liniową równą 29,3 km/s.oblicz szybkość ziemi w peryhelium,które odległe jest od słońca o 147,1 mln km.
proszę o pomoc odwdzięczę się jakoś z góry dziękuje:)
Podforum: Zadania · Odpowiedzi: 6 · Odwiedzin 520

  Wysłano: Nie Gru 17, 2006 6:27 pm
Thermosie drogi!

Czarna dziura znajduje się bardzo daleko. Obecnie nie pochłania już żadnej masy, więc i promieniowania za specjalnie nie wytwarza. Paliwo z gwiazdy było "wysysane" sztucznie, i działo się to tysiące lat temu. Pewna zaawansowana technologicznie rasa obcych transportowała paliwo z gwiazdy poprzez Czarną Dziurę do swojej części wszechświata. Obecnie nie ma to już miejsca.

Układ gwiezdny nie jest podwójny. Planeta krąży wokół dogasającej gwiazdy (brunatnego karła w końcowym stadium życia), który nie daje już światła w paśmie widzialnym. W obecnej koncepcji emituje on zaledwie ciepło (promieniowanie podczerwone). Planeta jest stale zwrócona do niego jedną stroną, tak jak nasz księżyc jest zwrócony do Ziemi. Dlatego stale ogrzewa się jedna strona. Rok trwa tyle, co dzień (lecz nie jest to zauważalne, bo gwiazdy centralnej nie widać na niebie).

Co do oświetlenia, pochodzi ono od sztucznego satelity planety. Na północy planety znajduje się obszar wiecznego światła, na południu - wieczna ciemność, a między nimi strefa normalnych dni i nocy. Noce są coraz dłuższe przemieszczając się z północy na południe globu.
Podforum: Dyskusje O Świecie · Odpowiedzi: 31 · Odwiedzin 9535

  Wysłano: 2008-12-20, 12:54
Mam pewien problem z zadaniami z fizyki... Tzn bardzo bliska mi osoba ma takie problemy
Ja niestety nigdy nie bylem z tego dobry, ale wiem, ze wielu z was swietnie orientuje sie w tej materii Bede niezmiernie wdzieczny jesli pomozecie mi wyliczyc te zadanka

Oto ich tresc:

Zadanie 1
Masa Księżyca jest 81 razy mniejsza od masy Ziemi. Stosunek zaś promieni Księżyca i Ziemi wynosi 3:11. Obliczyć przyśpieszenie grawitacyjne gk na powierzchni Księżyca

Zadanie 2
W jakiej odległości od środka kuli ziemskiej między Ziemią a Księżycem znajduje się punkt, w którym siły przyciągania wywierane przez Księżyc i Ziemię na ciało trzecie są równe? Średnia odległość Księżyca od środka Kuli Ziemskiej wynosi R=384 tys. km, masa Księżyca jest 81 razy mniejsza od masy Ziemi

Zadanie 3
Promień planety krążącej wokół gwiazdy Syriusz jest 7 razy większy od promienia Ziemi, a średnia gęstość 1000 razy większa od średniej gęstości Ziemi. Obliczyć przyspieszenie grawitacyjne na powierzchni tej planety

Zadanie 4
Obliczyć okres obiegu sztucznego satelity Ziemi, który krąży w odległości h=400 km od jej powierzchni po orbicie kołowej. Przyjąć promień Ziemi R=6400 km, a przyspieszenie grawitacyjne na powierzchni Ziemi g=10 m/s2

Zadanie 5
Jaką prędkość względem Ziemi powinien mieć sztuczny satelita, aby mógł się poruszać po orbicie kołowej, położonej na płaszczyźnie równika na wysokości 1600 km nad Ziemią? Promień R=6400 km, przyspieszenie ziemskie g=9,8 m/s2

P.S. Czekam z ogromna niecierpliwoscia na odpowiedzi!
Podforum: Hide Park · Odpowiedzi: 21 · Odwiedzin 403

  Wysłano: 16 lis 2008, 21:53
cz2.

Przy wejściu na teren rezerwatu stoi olbrzymi głaz narzutowy poświęcony pamięci Franciszka Jaśkowiakowiaka, wybitnego krajoznawcy i przyrodnika.
Na miejscu oglądać można siedem dobrze widocznych kraterów – największy ma średnicę aż 90 metrów i jest wypełniony wodą. Wygląda jak staw, ale nie należy ulegać złudzeniu – warto zwrócić uwagę, że niecka jest otoczona wałem o zmiennej wysokości (aż do 7 metrów). To cecha charakterystyczna dla większości kraterów – aby się o tym przekonać, należy wziąć lornetkę i skierować ją na Księżyc – całą powierzchnia naszego sztucznego satelity zryta jest obwałowanymi zagłębieniami, które są pozostałością po upadkach meteorytów. Pozostałe kratery pod Moraskiem mają średnice od 22 do 63 metrów. Ósme zagłębienie znajduje się po drugiej stronie wsi i do dziś naukowcy nie znaleźli dowodów na to, że niecka powstała w takich samych okolicznościach jak siedem pozostałych. Jeśli to krater, to trudno go zauważyć, gdyż wgłębienie zostało zniszczone przez intensywną gospodarkę rolną.
Podforum: Fotorelacje · Odpowiedzi: 11 · Odwiedzin 95

  Wysłano: 2009-01-02, 14:56
CYTAT
Masa Księżyca jest 81 razy mniejsza od masy Ziemi. Stosunek zaś promieni Księżyca i Ziemi wynosi 3:11. Obliczyć przyśpieszenie grawitacyjne gk na powierzchni Księżyca
CYTAT
W jakiej odległości od środka kuli ziemskiej między Ziemią a Księżycem znajduje się punkt, w którym siły przyciągania wywierane przez Księżyc i Ziemię na ciało trzecie są równe? Średnia odległość Księżyca od środka Kuli Ziemskiej wynosi R=384 tys. km, masa Księżyca jest 81 razy mniejsza od masy Ziemi
CYTAT
Promień planety krążącej wokół gwiazdy Syriusz jest 7 razy większy od promienia Ziemi, a średnia gęstość 1000 razy większa od średniej gęstości Ziemi. Obliczyć przyspieszenie grawitacyjne na powierzchni tej planety
CYTAT
Obliczyć okres obiegu sztucznego satelity Ziemi, który krąży w odległości h=400 km od jej powierzchni po orbicie kołowej. Przyjąć promień Ziemi R=6400 km, a przyspieszenie grawitacyjne na powierzchni Ziemi g=10 m/s2
CYTAT
Jaką prędkość względem Ziemi powinien mieć sztuczny satelita, aby mógł się poruszać po orbicie kołowej, położonej na płaszczyźnie równika na wysokości 1600 km nad Ziemią? Promień R=6400 km, przyspieszenie ziemskie g=9,8 m/s2

Podforum: Offtopic 1 · Odwiedzin 34

  Wysłano: 2008-12-22, 00:04
CYTAT
wg mnie aby umieścić obojętnie jakie ciało na orbicie trzeba mu nadać I prędkość kosmiczną
CYTAT
Ale zostawię pole do popisu Greifowi
CYTAT
Masa Księżyca jest 81 razy mniejsza od masy Ziemi. Stosunek zaś promieni Księżyca i Ziemi wynosi 3:11. Obliczyć przyśpieszenie grawitacyjne gk na powierzchni Księżyca
CYTAT
W jakiej odległości od środka kuli ziemskiej między Ziemią a Księżycem znajduje się punkt, w którym siły przyciągania wywierane przez Księżyc i Ziemię na ciało trzecie są równe? Średnia odległość Księżyca od środka Kuli Ziemskiej wynosi R=384 tys. km, masa Księżyca jest 81 razy mniejsza od masy Ziemi
CYTAT
Promień planety krążącej wokół gwiazdy Syriusz jest 7 razy większy od promienia Ziemi, a średnia gęstość 1000 razy większa od średniej gęstości Ziemi. Obliczyć przyspieszenie grawitacyjne na powierzchni tej planety
CYTAT
Obliczyć okres obiegu sztucznego satelity Ziemi, który krąży w odległości h=400 km od jej powierzchni po orbicie kołowej. Przyjąć promień Ziemi R=6400 km, a przyspieszenie grawitacyjne na powierzchni Ziemi g=10 m/s2
CYTAT
Jaką prędkość względem Ziemi powinien mieć sztuczny satelita, aby mógł się poruszać po orbicie kołowej, położonej na płaszczyźnie równika na wysokości 1600 km nad Ziemią? Promień R=6400 km, przyspieszenie ziemskie g=9,8 m/s2


Noo, zrobione. Mam nadzieję, że nie ma żadnego błędu.
Podforum: Hide Park · Odpowiedzi: 21 · Odwiedzin 403

  Wysłano: Sob Mar 24, 2007 4:17 am
CYTAT
Francuska agencja kosmiczna udostępniła swoją dokumentację dotyczącą niezidentyfikowanych obiektów latających, czyli UFO.
Na swych stronach internetowych agencja CNES (Centre National d'Etudes Spatiales) przedstawiła około 100 tysięcy materiałów archiwalnych, w tym raportów policyjnych, szkiców, zdjęć, nagrań wideo i map dokumentujących niewyjaśnione zjawiska. Zainteresowanie internautów jest tak wielkie, że od czwartku - ze względu na obciążenie łącz - strona bardzo długo się ładuje.

Przez lata niewielki zespół badaczy CNES próbował podać powody pojawiania się UFO we Francji. Zdaniem ekspertów tylko 9 proc. przypadków udało się wyjaśnić całkowicie, a 33 proc. zjawisk znalazło prawdopodobne uzasadnienie.
Inne sprawy pozostawały tajemnicą przez długi czas, jak na przykład przypadek dwóch rolników z Royan na wybrzeżu Atlantyckim, którzy w 1985 roku zaobserwowali płonący obiekt spadający na pobliskie pole.

Z początku eksperci uważali, że to fragment urządzenia napędowego wystrzelonego niedawno sztucznego satelity. Jednak z czasem okazało się, iż był to niemiecki niewybuch z czasów drugiej wojny światowej, który - jak podał CNES - eksplodował spontanicznie po 40 latach.

Inny opisywany przez agencję przypadek dotyczył lotu linii Air France z 1994 roku. Przelatując nad regionem paryskim, załoga samolotu zauważyła spory rdzawobrązowy dysk unoszący się nad horyzontem i nieustannie zmieniający kształt. Zdaniem pracowników CNES ta sprawa "do dzisiaj nie została wyjaśniona i dopuszcza się wszystkie możliwe hipotezy".


http://wiadomosci.onet.pl/1508034,69,item.html

http://www.cnes.fr/
Podforum: Ogólne · Odpowiedzi: 10 · Odwiedzin 1565

  Wysłano: Śro Cze 01, 2005 5:10 pm
Na półkach sklepowych zwykle podawana jest PMPO , bo ładniej wygląda (DUUUże liczby)

Na moim zestawie głośnikowym który kupiłem pisze 600W PMPO. Bożech jak bym to odpalił z pełną siła głosu to bym nie miał szyb w oknach. A szyby mam i owych spodziewanych 600W też nie mam.

Przez ciekawość rozkręciłem obudowe subbofera a w środku szok ! głośnik 5W trochę elektroniki i jakiś układ scalony, który sprawdziłem w katalogu o mocy 20W. W satelitach nie lepiej 2x po 3W.

Jak przeliczyć PMPO na normalną moc i ile faktycznie to jest ???

A oto opis:

LA TRAVIATA MT334 (głośnik basowy + dwa głośniki satelitarne) to zestaw głośnikowy o ciekawej linii wzorniczej, dobrej jakości dźwięku i atrakcyjnejcenie.
Obudowa głośnika basowego została wykonana z drewna, dzięki czemu udało się osiągnąć doskonały dźwięk.
Wykonane z tworzywa sztucznego satelity wyposażone są w podstawki oraz otwory umożliwiające montaż w pozycji wiszącej.
Kolumny ekranowane magnetycznie
Głośniki aktywne
Moc 600W PMPO
Impedancja: 4Ω
Pasmo przenoszenia: 30 ~ 19000 Hz
Głośnik basowy + 2 satelity
Drewniana obudowa głośnika basowego
Regulacja siły głosu i tonów niskich
Zasilanie 230V/50Hz
Podforum: Ogólne · Odpowiedzi: 6 · Odwiedzin 2553

  Wysłano: 30 Styczeń 2009, 22:16
dzięki mam jeszcze takie dwa pytanka
1. Czy mol przyspieszenia odcinkowo-stałego może służyć do opisu ruchu pojazdu
2. Czy filtr adaptacyjny może się przydać do stabilizacji orbity sztucznego satelity
Podforum: Zadania · Odpowiedzi: 6 · Odwiedzin 346

  Wysłano: 2007-04-14, 20:31
Ile razy energia kinetyczna sztucznego satelity krążącego wokół Ziemi po orbicie kołowej jest mniejsza od wartości bezwzględnej jego grawitacyjnej energii potencjalnej ?

Nie wiem jak ruszyc:/
Podforum: Grawitacja · Odpowiedzi: 4 · Odwiedzin 184

  Wysłano: Wto 09 Paź, 2007 13:21
Z racji tego, że całkiem niedawno minęła 50-ta rocznica umieszczenia na orbicie okołoziemskiej pierwszego sztucznego satelity - polecam obejrzec sobie (który to już raz, Helmucie? ) film "Apollo-13". Świetna rekonstrukcja tamtego fatalnego lotu, który jednak zakończył się szczęśliwie i Lovell, Haise i Swigert powrócili na Ziemię nawet nie draśnięci.
Podforum: Nasze zainteresowania :) · Odpowiedzi: 510 · Odwiedzin 50909

  Wysłano: 2008-09-21, 23:34
CYTAT
Jawor, model z planetami odrzuciłem, bo tam się zmienia i potencjalna, i kinetyczna energia.

No i właśnie, a czy kinetyczna nie jest związana z prędkością?

W ruchu np. sztucznego satelity wokół Ziemi rolę siły dośrodkowej spełnia siła grawitacji:

Im mniejsza odległość między nim, a środkiem Ziemi (im większa siła grawitacji-dośrodkowa) tym większa jego prędkość.
Podforum: Rozmowy o fizyce · Odpowiedzi: 23 · Odwiedzin 319

  Wysłano: 2009-02-04, 15:58
CYTAT
Na rysunku pokazana jest orbita sztucznego satelity Ziemi.
Stosunek wartości przyśpieszenia satelity w perigeum P do wartości tego przyśpieszenia w apogeum A wynosi:

(od Ziemi do P są 2 kratki a od Ziemi do A 18 kratek )


Czy mogę zastsować do tego prawa Kepplera?
Podforum: Grawitacja · Odpowiedzi: 5 · Odwiedzin 223

  Wysłano: 2007-04-12, 17:01
Jak wyliczyć okres obiegu sztucznego satelity po orbicie kołowej o promieniu wokół planety o masie
JA kombinowałem tak:

Po przekształceniu wzoru wyszedł mi wynik:

Nie wiem co mogłem zrobić źle może złe założenia co o tym myślicie?
Podforum: Grawitacja · Odpowiedzi: 4 · Odwiedzin 133

  Wysłano: 05-04-2009, 17:40
CYTAT
Korea wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu Taepodong-2 gwałcąc, zdaniem Baracka Obamy, rezolucję ONZ. Cała reszta jest w sferze domysłów. Bo choć Phenian potwierdził umieszczenie na orbicie sztucznego satelity, to zupełnie innego zdania są amerykańska armia i Seul.

Agencja AFP, powołując się na amerykańską armię, podała, że Korea Północna nie zdołała umieścić swojego satelity na orbicie okołoziemskiej. Według USA "satelita spadł do Oceanu Spokojnego".

Podobnego zdania jest Seul. - Według naszych ocen, zarówno pierwszy, drugi i trzeci człon rakiety spadły do oceanu i dlatego nic nie zostało umieszczone na orbicie - powiedział w niedzielę południowokoreański minister obrony Lee Sang-hee.

Jakkolwiek by było, świat jest zaniepokojony, bo zdaniem ekspertów Korea Północna przetestowała w ten sposób dwie pierwsze fazy wystrzelenia rakiety dalekiego zasięgu.

Wersja koreańska

Według Koreańczyków satelita Kwangmyongsong-2 (Jasny Promień) wszedł na orbitę o godz. 4.29 czasu polskiego i normalnie okrąża Ziemię.

Satelita miał zostać wyniesiony za pomocą rakiety Unha-2 (znanej również pod nazwą Taepodong-2) "w ramach narodowych projektów w sferze rozwoju badań kosmicznych" - informowała wcześniej KCNA.

Eksperci: to był test systemu wystrzelenia pocisków

Rakieta przeleciała nad terytorium Japonii. Wcześniej podawano, że dwa człony rakiety spadły do Morza Japońskiego i do Pacyfiku niedaleko wybrzeży Japonii nie wyrządzając żadnych szkód.

Jednak według ekspertów, nie ma znaczenia, co wyniosła rakieta - był to test systemu wystrzelenia pocisków. Jak wyjaśnił w BBC - cytowany przez IAR - Ivan Oelrich z Federacji Amerykańskich Naukowców, zamiast głowicy nuklearnej z przodu rakiety umieszczono niewielkiego satelitę.

Waszyngton: to prowokacja

Rząd USA określił próbę jako "prowokacyjną" i zapowiedział podjęcie "odpowiednich" kroków, aby uświadomić Phenianowi, że nie może bezkarnie narażać bezpieczeństwa innych krajów.

W ocenie prezydenta USA Baracka Obamy jest to "oczywiste pogwałcenie" rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Dodał, że Phenian jeszcze bardziej odizolował się w ten sposób od społeczności międzynarodowej.

Obama, który przebywa obecnie w Pradze, wezwał Phenian do powstrzymania się od dalszych "prowokacyjnych akcji". Zapowiedział też, że Stany Zjednoczone będą dalej działać na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Również NATO oceniło wystrzelenie Taepodong-2 za "wysoce prowokacyjne" zachowanie Phenianu. - Wystrzelenie to pogłębi jedynie wątpliwości dotyczące roli Korei Północnej w regionie i poza nim oraz skomplikuje rozmowy sześciostronne - oświadczył sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer. - Wzywam Koreę Północną do zaprzestania takich prowokacyjnych działań i do natychmiastowego respektowania moratorium dotyczącego wystrzeliwania wszelkich rakiet dalekiego zasięgu - dodał holender.

"Jaskrawe pogwałcenie rezolucji ONZ"

Rządy Japonii i Korei Południowej wyraziły "ubolewanie i rozczarowanie" z powodu północnokoreańskiej próby rakietowej. Rząd Japonii zażądał zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa.

Jeszcze w niedzielę o godz. 15 czasu miejscowego (21.00 czasu polskiego) Rada Bezpieczeństwa ONZ przeprowadzi konsultacje za zamkniętymi drzwiami w sprawie północnokoreańskiej próby rakietowej - poinformowały źródła dyplomatyczne. Według tych źródeł, Japonia domaga się uchwalenia rezolucji potępiającej próbę i wzywającej do bardziej zdecydowanego egzekwowania sankcji ONZ wobec Phenianu.

Tymczasem Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Południowej określiło wystrzelenie północnokoreańskiej rakiety dalekiego zasięgu jako "jaskrawe pogwałcenie" rezolucji ONZ nr 1718 z lipca 2006 r.

Rezolucja uchwalona wkrótce po pierwszej północnokoreańskiej próbie z rakietą dalekiego zasięgu wzywała Phenian do "powstrzymania się od wszelkich nowych prób nuklearnych lub wystrzeliwania rakiet balistycznych".

mon//kwj
Podforum: Centrum Studiów i Prognoz Strategicznych · Odwiedzin 100

  Wysłano: 2008-02-20, 17:40
Zapraszam wszystkich chętnych na kolejny koncert z serii Warsaw Electronic Festival ON TOUR

Warsaw Electronic Festival 2008: WEF ON TOUR
>> Pożegnanie Polarnych Nocy <<
Miejsce: Herbaciarnia Cafe Belg, Częstochowa: al. N.M.P 32
Data wydarzenia: piątek, 7 marca 2008
start: 20:00
Wstęp: 5 PLN

Wstęp/fakty

Warsaw Electronic Festival po raz kolejny przenosi swoje koncerty do Częstochowy. Tym razem będzie szansa usłyszenia ostatnich długich zimowych dźwięków oraz rytmicznych pasaży przenoszących słuchacza w wiosenny rytm życia. Na początek zaprezentuje się ambientowy Burma Project, a po nim na scenie pojawi się More, który swoją IDMwą stylistyką wyrwie widownie ze snu zimowego. Koncert zakończy się połączeniem mocy przerobowych laptopów we wspólnym laptop jam, do którego być może dołączą jeszcze inni twórcy.

Zgrają:

Burma Project

Burma Project-(www.myspace.com/burmaproject) projekt jednoosobowy z Dolnego Śląska, grafik i muzyk zarazem, dwa światy obraz i dźwięk. Kwintesencją wzajemnego przenikania jest pierwsza płyta wydana nakładem (www.etalabel.com) pt."SYNTESTEZJA" - muzyczna podróż na odległą nie znaną planetę namalowana dźwiękami mrocznego ambientu. Uczestniczył w Future Sessions (BIS Polskie Radio) w raz z innymi muzykami grając radiowy koncert live. Zaznaczył swą obecność na Chill Intrusion koncercie zorganizowanym w ramach Wow!!O kurde jak fajnie! 2007r.w Warszawskim klubie Mandala (www.wef.pl). Pojawił się również na składance promującej i upamiętniającej to wydarzenie pt. Wow!!O kurde jak fajnie! 2007 "Laptops Make Hisory - For Future Compilation". Burma Project wyprodukował także jeden z utworów, który znalazł się na kompilacji upamiętniającej 50-tą rocznicę wystrzelenia sztucznego satelity – Sputnika (etaLABEL), pt.: "1957-2007: 50 years of Sputnik sounds from the other side". Współpracuje z muzykiem HumanError - (www.myspace.com/herror) przy różnych projektach multimedialnych.

More

More (www.myspace.com/sonicjourneywithmore) – solowy artysta z Górnego Śląska, pogrążony w brzmieniach muzyki elektronicznej ukierunkowanej na ambient, experimental i noise. Ściśle współpracujący ze sceną Wow!!O kurde jak fajnie! i muzykami doń zrzeszonymi. Nakładem labelu www.etalabel.com muzyk wydał debiutancki album zatytułowany "end of the music", którego brzmienia przesączone są zapisami field recordingowymi i brzmieniami nowo elektronicznymi. More wziął udział w składance utworów upamiętniających 50’ rocznicę wystrzelenia sztucznego satelity – Sputnika (EtaLabel). Nakładem Niemiecko – Hiszpańskiego INTOXIK LTD www.intoxik.de/limited ukazała się płyta EP w formacie mp3 "Katharsis", którą można pobrać w sieci za darmo. Muzyk współpracował z włoskim artystą performance - Francesco Arena www.myspace.com/francescoarena, tworząc podkład dźwiękowy do filmu „Respiri” (oddechy). Koncertowanie projektu zaczęło się w legendarnym warszawskim klubie Jazzarium Akwarium... more than music...

7 marca 2008 - Herbaciarnia Cafe Belg, Częstochowa: al. N.M.P 32
wstęp: 5 PLN

Patronat (lista otwarta): Jazzradio, BIS Polskie Radio, nowamuzyka.pl, syntezatory.pl, wef.pl, 80bpm.net, etalabel.com, czewka.pl
Podforum: Muzyka · Odpowiedzi: 446 · Odwiedzin 23609

  Wysłano: Wto Gru 04, 2007 7:09 pm
Komentujesz artykuł:
50 lat Sztucznego Satelity
Podforum: Nowości w portalu emonety.pl · Odwiedzin 674

  Wysłano: w Śro Gru 24, 2008 10:26 pm
Po pierwsze: Komunizm to taka faza rozwoju społeczeństw, w której:

1. Państwo stopniowo obumiera (bo zniknęło już zagrożenie ze strony państw kapitalistycznych, gdy zwyciężyła w nich rewolucja).
2. Ustanowiona została dyktatura proletariatu i zlikwidowane zostały antagonizmy klasowe.
3. Rozwój sił wytwórczych zapewnia obfitość dóbr.
4. Ukształtowanie stosunków między ludźmi w oparciu o komunistyczną zasadę pracy według zdolności i podziału według potrzeb.
5. Likwidacja przeciwieństwa między pracą fizyczną a umysłową oraz samego podziału pracy na te kategorie.
6. Przekształcenie pracy w najważniejszą potrzebę życiową człowieka, wszechstronne zaangażowanie jednostki w życie społeczne, osiągnięcie takiego poziomu świadomości, przy którym przestrzeganie norm współżycia społecznego stanie się nawykiem.

(na podstawie: "Filozofia marksistowska" - pod red. Tadeusza M. Jaroszewskiego, PWN, Warszawa 1973, str. 505)

Ani Chiny ani Korea Północna nie są z nazwy komunistyczne. Zwą się bowiem odpowiednio: Chińska Republika Ludowa i Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna. Poza tym samo stwierdzenie "państwo komunistyczne" jest taką samą niedorzecznością jak "sucha woda" czy "dobrotliwy wyzyskiwacz". Jest po prostu oksymoronem, co potwierdzają powyższe punkty.

To, że komunizm nastanie jest pewne jak to, że po nocy przychodzi dzień. Historia ludzkości to nieustanna walka klas, a formacja społeczno-ekonomiczna nie jest dana raz na zawsze "z woli Boga" czy burżuazyjnych profesorków, lecz często zmienia się w sposób nagły i oszałamiający. Zresztą w skrócie można podać następujące formacje, które były, są i będą (Pamiętajmy bowiem, że postęp jest nierównomierny w różnych zakątkach globu. Są jeszcze kraje oparte na niewolnictwie, choć często zakamuflowanym. Np. wiele krajów afrykańskich):

1. Wspólnota pierwotna.
2. Ustrój niewolniczy.
3. Ustrój feudalny.
4. Ustrój kapitalistyczny.
5. Ustrój socjalistyczny.
6. Komunizm.

Bardzo trudna sytuacja gospodarcza Korei Północnej wynika z kilku czynników: mało urodzajnych gleb, niewiele bogactw naturalnych (poza magnezytem), wielowiekowe zacofanie (zwiększone przez ludobójczą i niszczycielską politykę japońskich okupantów w latach 30. i 40. XX wieku), wieloletnie sankcje gospodarcze i blokada ze strony państw kapitalistycznych. No i nie zapominajmy: W czasie wojny koreańskiej na pocz. lat 50. Amerykanie wyrzynający Koreańczyków pod egidą ONZ kompletnie zrównali z ziemią ponad największych 20 północnokoreańskich miast, a ludność wypalili napalmem. Zresztą północne obszary półwyspu koreańskiego zawsze były nękane powodziami i innymi klęskami żywiołowymi. Szczególnie katastrofalne powodzie miały miejsce w latach 90. i pociągnęły za sobą głód i śmierć wielu ludzi. Dlatego proces budowy państwa socjalistycznego jest tam tak trudny.

Gospodarka ZSRR niestety nie wytrzymała narzuconego jej przez Amerykanów wyścigu zbrojeń. Zwróćmy uwagę na straszliwe zniszczenia przemysłu, rolnictwa i katastrofę demograficzną jakie ściągnęła na Kraj Rad wywołana przez hitlerowców II Wojna Światowa. Stany Zjednoczone nie były nawet w ułamku procenta tak poszkodowane jak Związek Radziecki. Ale ten właśnie Związek Rad zdołał w ciągu życia jednego tylko pokolenia przebyć drogę od drewnianego pługa do wystrzelenia pierwszego sztucznego satelity Ziemi, pierwszych ludzi w Kosmos i okiełznania energii atomu. Nie wspomnę o ogromnym awansie cywilizacyjnym wielu milionów ludzi z ZSRR i innych krajów demokracji ludowej. Niestety długi proces budowania państwa socjalistycznego został tam powstrzymany. Miejmy nadzieję, że nie na długo.
Podforum: Komunizm · Odpowiedzi: 20 · Odwiedzin 489

  Wysłano: Pią Lut 15, 2008 19:29
A tu po polsku o tym satelicie
"Znikome ryzyko upadku satelity na Polskę"
Piątek, 15 lutego (15:18)

W związku z awarią amerykańskiego satelity, szef MON Bogdan Klich zdecydował o podwyższeniu - od poniedziałku - stanu gotowości w siłach zbrojnych. Jak podkreślił, ryzyko związane z upadkiem satelity na terytorium Polski jest "znikome".

- W godzinach południowych otrzymaliśmy od amerykańskich partnerów informacje o tym, że jeden z amerykańskich satelitów zbacza z kursu i w związku z tym istnieje niebezpieczeństwo, że w sposób niekontrolowany wyląduje na ziemi - powiedział Klich na konferencji prasowej w Warszawie.
Jak dodał, Amerykanie poinformowali także, że chcą zestrzelić satelitę w ciągu najbliższych - prawdopodobnie trzech, czterech - dni.
"Obszar, na który mógłby spaść satelita, jest bardzo szeroki. Obejmuje pas od 58 stopnia szerokości geograficznej na północy do 58 stopnia szerokości geograficznej na południu. W związku z tym prawdopodobieństwo, że na terytorium Polski spadnie albo element tego satelity albo rozdrobnione fragmenty, w przypadku jego zestrzelenia, jest znikome" - powiedział Klich.

- Zaznaczam, nie jest "niewielkie", jest "znikome". Czuwamy. Trzymamy rękę na pulsie - podkreślił.

Minister zapewnił, że o sprawie na bieżąco informowany jest premier, i szef MSWiA. Wiedza przekazywana jest także prezydentowi za pośrednictwem szefa BBN Władysława Stasiaka.

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franiszek Gągor poinformował, że "stan wyższy", który zostanie w przyszłym tygodniu wprowadzony w systemie reagowania kryzysowego sił zbrojnych to "większa czujność całego systemu".

- Oznacza wzmocnienie elementów systemu reagowania, sprawdzenie systemów łączności, stały kontakt z instytucjami NATO-wskimi, jak również z ambasadą amerykańską, która dysponuje najświeższymi informacjami. Podwyższamy także gotowość tych sił i środków, które byłyby potrzebne do zareagowania, gdyby na teren kraju spadły elementy stacji kosmicznej - dodał.

Amerykański sztuczny satelita US193 został wyniesiony na orbitę w grudniu 2006 r. Amerykanie stracili kontrolę nad szpiegowskim aparatem wkrótce potem wskutek awarii centralnego komputera spowodowanej brakiem zasilania.

Na ważącym ok. 2 ton satelicie znajduje się około 500 kilogramów hydrazyny, silnie trującego i łatwopalnego związku azotu i wodoru, wykorzystywanego jako paliwo kosmiczne. Niekontrolowany powrót statku na Ziemię grozi silną eksplozją.

USA zobowiązały się w piątek wypłacić odszkodowania za straty, jakie mogą wyrządzić spadające na Ziemię szczątki ich uszkodzonego szpiegowskiego satelity.

Strona amerykańska przyznaje, że gdyby nie udało się zestrzelić tego satelity pociskiem rakietowym, "około 6 marca może dojść do jego niekontrolowanego powrotu do atmosfery ziemskiej", jak powiedziała na konferencji rozbrojeniowej w Genewie ambasador USA Christina Rocca.

W czwartek prezydent George W. Bush nakazał zestrzelenie satelity za pomocą pocisku odpalonego z okrętu wojennego.

Planuje się wykorzystanie rakiety taktycznej, która ma trafić w satelitę zanim ten wejdzie w atmosferę ziemską. Nie wiadomo jeszcze, kiedy operacja się rozpocznie. Czas podjęcia próby zestrzelenia satelity ma zostać wybrany tak, aby zminimalizować niebezpieczeństwo spadnięcia szczątków na obszary zamieszkane. Przewiduje się, że zepsuty aparat zacznie wchodzić w atmosferę w pierwszym tygodniu marca.

Źródło informacji: INTERIA.PL/RMF/PAP

I ta sama Interia daje następne informacje, co do "nadzienia" satelity:
Próba zestrzelenia będzie testem dla Amerykanów
Piątek, 15 lutego (17:34)

Zapowiedziane zestrzelenie sztucznego satelity, który wymknął się spod kontroli, będzie testem amerykańskiej broni - powiedział PAP wydawca miesięcznika "Raport- wto" Wojciech Łuczak.

Dodał, że upadek sztucznego satelity niósłby ryzyko związane ze znajdującymi się na jego pokładzie paliwem jądrowym i hydrazyną.

- Zapowiedź zestrzelenia satelity rakietami odpalonymi z okrętu będzie testem na skuteczność tej broni - powiedział Łuczak. - Najgroźniejsze są plutonowe źródło zasilania aparatury satelity i służąca za paliwo hydrazyna - silna trucizna, która, nota bene, znajduje się także w naszych samolotach F-16 jako substancja do awaryjnego rozruchu silników - dodał.
http://fakty.interia.pl/k...rykanow,1060265
Podforum: Aktualności i Dyskusje Ogólne · Odpowiedzi: 1968 · Odwiedzin 37177

  Wysłano: 22:06, 17 Sie '08
CYTAT
Udana próba kosmicznej rakiety nośnej
amk 17-08-2008, ostatnia aktualizacja 17-08-2008 19:51

Iran przeprowadził wczoraj udaną próbę wystrzelenia rakiety, przy pomocy której zamierza umieścić na orbicie wokółziemskiej swego własnego sztucznego satelitę - poinformowała w niedzielę irańska telewizja państwowa.

Pokazała ona zdjęcia z nocnego startu dwustopniowej rakiety Safir (Ambasador).

Według telewizji, zadaniem budowanego satelity badawczego Omid (Nadzieja) będzie zbieranie informacji o stanie atmosfery.

Pierwszy suborbitalny próbny lot rakiety Safir został przeprowadzony 4 lutego bieżącego roku z wynikiem pomyślnym. Irańskie władze deklarowały wcześniej, że umieszczenie satelity na orbicie wokółziemskiej będzie poprzedzone jeszcze dwoma startami próbnymi.


http://www.rp.pl/artykul/2,177883.html
Podforum: Eksploracja kosmosu · Odpowiedzi: 12 · Odwiedzin 1021

  Wysłano: Czw Kwi 12, 2007 21:14
Maratonka Sunita Williams właśnie szykuje się do Maratonu Bostońskiego i fruwa nad nami na stacji orbitalnej ISS. W tych dniach wieczorem stacja jest znakomicie widoczna nad Polską. Wygląda jak szybko wędrująca planeta. Aby ją zobaczyć wystarczy wejść na stronę:
http://www.heavens-above.com
wprowadzić swoje współrzędne (edit manualy) i kliknąć w pole ISS. Dzień po dniu jest tam rozpisany czas pojawiania się tego najjaśniejszego na niebie sztucznego satelity.

A oto tabelka dla Warszawy:
Podforum: Nie tylko bieganie · Odpowiedzi: 5 · Odwiedzin 593

  Wysłano: 18:41, 31 Sie '07
Rosjanie lecą na Księżyc... i już tam zostaną

Rosja planuje pierwszy lot załogowy na Księżyc w 2025 i budowę stałej bazy na Srebrnym Globie pomiędzy 2027 a 2032 rokiem - ogłosił w Moskwie dyrektor Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Anatolij Perminow.

Perminow dodał, że po 2035 roku kosmonauci rosyjscy będą mogli również polecieć na Marsa. Jednak w tym przypadku pozostało jeszcze wiele problemów do rozwiązania, takich jak bezpieczeństwo załogi. Obecne statki kosmiczne nie zapewniają ochrony przed promieniowaniem i załoga nie przeżyłaby go - powiedział.

Do 2015 roku Rosja zamierza wyprodukować nowy typ załogowego statku kosmicznego.

Perminow zaprzeczył sugestiom, jakoby Rosja rywalizowała w kosmosie z USA. Budżet kosmiczny Stanów Zjednoczonych wynosi 16,8 miliardów dolarów, natomiast Roskosmos dysponuje tylko sumą 1,2 miliardów dolarów - powiedział.

W pół wieku po umieszczeniu na orbicie okołoziemskiej pierwszego sztucznego satelity - radzieckiego sputnika - rosyjski przemysł kosmiczny boryka się z ustawicznym brakiem pieniędzy na realizację nowych projektów.

http://wiadomosci.wp.pl/wiadom.....578311.229
Podforum: Eksploracja kosmosu · Odpowiedzi: 5 · Odwiedzin 574

  Wysłano: 03.01.2006 00:01
Witam jestem sporo opóżniony z fizyki a mam kolosa i zaliczenie jednocześnie (moja kadencja zakonczyła się 19 lat temu a teraz problemy).
Proszę o pomoc

1. Jaką pracę należy wykonać, aby umieścić sztucznego satelitę o masie m=500 kg na orbicie kołowej, o promieniu R gdyby nie istniał opór powietrza?
2. Załóżmy, że ciało o masie m podnosimy z powierzchni Ziemi, na wysokość 3R. Oblicz na podst. definicji przyrost energii potencjalnej grawitacyjnej tego ciała.
3. Sztuczny satelita krąży wokół ziemi po orbicie kołowej. Ile wynosi stosunek energii kinetycznej do potencjalnej satelity.
4. Jaki czas obrotu T miałby sztuczny satelita ziemi oddalony od powierzchni ziemi na wysokość rowną promieniowi ziemskiemu? przyjmijmy, ze promień ziemi = 6400 km.
5. Ile wynosi przyspieszenie grawitacyjne na powierzchni słońca jezeli jego promień jest w przyblizeniu 110 razy większy od promienia ziemi stosunek średniej gęstości słońca do średniej gęśtości ziemi wynosi 1:4
6. Oblicz potencjał wypadkowego pola grawitacyjnego ziemi i księzyca na odcinku łączą cym obie te planety w połowie odległości pomiędzy nimi.
7. Odległość wzajemna kulek o masach m=1 kg wynosi d=10 m. Oblicz natężenie i potencjał pola grawitacyjnego w punktach odległych o 0,5 i 0,25 d od jednej z kulek
Podforum: Szkoły średnie · Odwiedzin 437

  Wysłano: Nie Mar 11, 2007 12:22 pm
Jacek Januszewski
Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006
ISBN: 83-01-14804-7
Wydanie: Pierwsze
Objętość: s. 336
Format: 16,5x24 cm
Oprawa: Miękka
Cena okładkowa: 44,90 zł
Pierwsze nawigacyjne systemy satelitarne (Transit, Cikada), stworzone w latach siedemdziesiątych XX wieku, służyły głównie do określania pozycji użytkowników. Następna generacja tych systemów (GPS i GLONASS) zapewniła użytkownikowi większą dokładność określania pozycji, znajomość czasu i wyznaczanie wektora jego prędkości. Rozpoczęcie przez instytucje europejskiej budowy systemu Galileo oraz bardzo szybki rozwój technologii informatycznych sprawiły, że liczba użytkowników nawigacyjnych systemów satelitarnych stale rośnie – obecnie szacuje się ją na dziesiątki milionów. Przewiduje się, że wkrótce niemal każdy pojazd będzie wyposażony w odbiornik nawigacji satelitarnej.

W książce omówiono podstawy ruchu sztucznego satelity Ziemi po orbicie okołoziemskiej, teoretyczne podstawy działania systemów satelitarnych, określanie za ich pomocą pozycji i ocenę jej dokładności. Przedstawiono systemy: GPS NAVSTAR, GLONASS oraz najnowszy europejski system GALILEO, ich zastosowania w nauce, w różnych dziedzinach gospodarki i w życiu codziennym. Zaprezentowano też ich odmiany różnicowe oraz najaktualniejsze informacje o funkcjonowaniu poszczególnych systemów.

Książka przeznaczona dla studentów wydziałów transportu, nawigacji i geodezji politechnik i akademii morskich, pracowników naukowych tych uczelni oraz wszystkich zainteresowanych systemami satelitarnymi.

---
Informacja za http://www.sklep.geodezja.pl/go/_info/?id=4501
Podforum: książki · Odwiedzin 7808

  Wysłano: Sob Lut 16, 2008 1:46 pm
Stany Zjednoczone planują zestrzelić sztucznego satelitę, który po wystrzeleniu na orbitę uległ awarii i stracono z nim kontakt.
Zestrzelenie planowane jest po 20.03.08r. (wtedy na Ziemię ma powrócić wahadłowiec Atlantis).

Zestrzelenie satelity MOŻE BYĆ GROŹNE! Satelita posiada bardzo toksyczną substancję. Na pokładzie znajduję się też mini reaktor jądrowy, który miał pełnić funkcję awaryjnego zasilania. Jako paliwo miał być użyty promieniotwórczy Pluton. Jeśli zestrzelenie satelity nie udałoby się, istniałoby zagrożenie skażenia ogromnych terenów.

Zagrożenie jest tym większe, że ewentualne odłamki, które nie uległyby spaleniu (należy brać też pod uwagę substancję toksyczną i promieniotwórczą) mogłyby spaść na Ziemię poniżej 58 południka na półkuli północnej, i powyżej 58 południka półkuli południowej.
A więc zagrożone jest większość państw, W TYM POLSKA.

Stany Zjednoczone poinformowały już o tym fakcie część państw.

Miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze i nie dojdzie do żadnego skażenia.
Podforum: Aktualności naukowe · Odwiedzin 118

  Wysłano: Nie Wrz 14, 2008 8:52 am
Jest pierwszą planetą od Słońca. Należy do grupy planet ziemskich. Jego średnica wynosi 4879 (księżyc Tytan jest większy od Merkurego).Geolodzy oszacowali, że jądro Merkurego zajmuje około 42% jego objętości, dla Ziemi ta proporcja wynosi 17%. Bieżące badania sugerują, że Merkury posiada płynne jądro.Powierzchnia Merkurego niezwykle przypomina powierzchnię ziemskiego Księżyca. Dominują liczne kratery uderzeniowe, które powstały w wyniku upadków meteorytów różnej wielkości. Część kraterów powstała też w wyniku wcześniejszej, zakończonej około miliard lat temu, działalności wulkanicznej. Na zdjęciach przekazanych przez Marinera 10 można wyróżnić obszary ciemniejsze i jaśniejsze, obszary bogatsze w kratery uderzeniowe i uboższe. Sądzi się, iż tereny o większej ilości kraterów są pod względem geologicznym starsze, tam zaś, gdzie jest ich mniej, powierzchnia nosi ślady aktywności tektonicznej i jest młodsza.

Najbardziej charakterystyczny jest wielki krater na półkuli północnej, zwany Caloris Basin. Jego średnica wynosi 1300 km i uczeni przypuszczają, że jest on pozostałością po uderzeniu wielkiego meteorytu około 3,8 miliarda lat temu. Uderzenie to było tak silne, że w jego wyniku wypiętrzył się dookoła krateru podwójny łańcuch gór, którego średnica wynosi 1600 kilometrów. Podobna formacja o podobnym pochodzeniu znajduje się po drugiej stronie planety. Merkury nie posiada naturalnego satelity ale ludzie planują wysłac sztucznego ,który będzie go okrążał przez jakiś czas.

Materiał pochodzi z Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Merkury
Podforum: Astronomia · Odpowiedzi: 8 · Odwiedzin 721

  Wysłano: Nie Lut 25, 2007 3:06 pm
dosyć, cholera, dosyć...
właśnie odwiedziłem stronę http://jestnamwstyd.com
szczerze powiedziawszy, to tytuł strony powinien wygląda tak: "jesteśmy beznadziejni i nie myślimy". co jest ideą tej strony (bo na pewno nie to, co napisali na górze)? czyżby solidaryzowanie się w swojej głupocie, że oddawali głos na niewłaściwą osobę? bo przecież my wszyscy wybraliśmy taki a nie inny rząd. przyznam otwarcie, że głosowałem za PO, "za inteligentami", "za tymi, co stoją po stronie młodych" - że tak to napiszę. z perspektywy czasu, z lotu ptaka, z perspektywy niewielkiego, sztucznego satelity widzę, że gdyby wygrało PO, nie byłoby ani trochę lepiej. drażni mnie ta cała nagonka na prezydenta oraz PiS. nigdy ich nie uwielbiałem, ale na litość boską - jakich argumentów używa nasza "inteligencja", tak głośno wypowiadając się w tej kwestii - że prezydent to kurdupel? że NIC się nie zmieniło? że dalej jest bezrobocie? przecież to jest śmieszne! śmieszne, głupie, irytujące. już nawet nie chce mi się pisać dlaczego, ponieważ każda obeznana w aktualnej sytuacji gospodarczej osoba wie to doskonale.

przez 50 lat rządziła nami Moskwa. teraz mamy rząd, który wreszcie nie daje sobie w trąbę dmuchać. czy to źle?... czy rozumieją to osoby, które tworzą żenujące inicjatywy jak ta wspomniana przeze mnie na początku? wszystkim antykurduplowcom radzę zapoznać się z historią naszego kraju od zakończenia II WŚ. to wystarczy, by przejrzeć na oczy.
Podforum: OFFszystkim · Odpowiedzi: 724 · Odwiedzin 25962

  Wysłano: 17:20, 08 Paź '08
Oficjalnie zapowiedziano datę startu pierwszego indyjskiego sztucznego satelity Księżyca. Ma to mieć miejsce za dwa tygodnie - 22 października. Satelita o wadze 1.7 tony ma dotrzeć na docelową kołową orbitę okołoksiężycową (100km nad powierzchnią) po ośmiu dniach. Zarówno rakieta nośna oraz większość aparatury badawczej zostały wyprodukowane w Indiach.

Chandrayaan - 1 jest trzecim z kolei azjatyckim próbnikiem przeznaczonym do badań Księżyca (po Japonii i Chinach). Jego możliwości fotograficznego obrazowania powierzchni Księżyca w wersji trójwymiarowej nie ustępują japońskiemu satelicie Kaguya, natomiast maksymalna rozdzielczość obrazowania powierzchni ma być dwa razy dokładniejsza (5 metrów na piksel). Taka rozdzielczość jeszcze nie umożliwia dostrzec lądowników z misji Apollo, ponieważ pojedynczy piksel jest elementem ukazującym podstawową strukturę matrycy kamery obrazującej. Dla uwidocznienia najdrobniejszego szczegółu potrzebne są minimum 4 piksele, tworzące kwadrat o bokach 2x2 o zróżnicowanej jasności.
Kolejną misją księżycową, oczekującą w kolejce do Księżyca jest amerykański LRO-LCROSS.

Jej start przesunięto na 24 kwietnia 2009, z powodu poszerzenia misji o dodatkowe elementy, ponadto ma to związek z koniecznością zwolnienia stanowiska startowego rakiety ATLAS-5, która ma pod koniec roku wynieść doświadczalny egzemplarz towarowego wahadłowca X-37.
Podforum: Eksploracja kosmosu · Odpowiedzi: 45 · Odwiedzin 2397


Strona 1 z 212